Parapsikoloji psikolojik tatminmi?

Oregon´lu Ray Hyman PSI´yi, olumsuz bir bilinmeyen olarak tanımlıyor Diğer bir deyişle parapsikologlar PSI´yi meydana getiren şeyle ilgili gerçek bir kurama sahip olmadıklarından, başka birşeyi göstererek PSI´yi kanıtlayabilirler. Örneğin, bir Ganzfeld deneyi telepatik sonuçlar verebilir ya da kuramın doğru bir şekilde düşünülmesine yardımcı olan alışılmış bir ipucu olabilir. Jessica Utts, bilimin bağlı olmayan bir kuramın istatistikler tarafından sürüklenmesine sert bir cevap verdi. Örneğin, hiç kimse aspirinin kalbi neden koruduğunu söyleyemez. Fakat sayılar böyle olduğunu kanıtlar. Ama yine de deneylerin sonuçları Utts´u bir PSI taraftarı yapmıştır. Virgina´nın Blue Ridge dağlarında yaşayan ve 20 yılını asker olarak geçiren Vietnam´lı veteriner Joe McMoneagle, hükümetin en güvenilir kişisi olarak biliniyor. Kontrollü deneylerdeki başarı orantısı, şans çizgisinin çok üstünde olan inanılmaz 30 puanı alındığı % 50 idi. Bugünlerde McMoneagle günde 1500 dolar karşılığında hem resmi kuramlara hem de sivillere çalışıyor. Çok iyi müşterileri var ve onun gerçekten psişik olup olmadığını umursamıyorlar. Sadece geliyorlar ve müşteri oluyorlar, paralarını ödeyip giderken de mutlu oluyorlar.

Parapsikoloji deneyleri

ABD Kongresi´den çıkan bilgiler sonucunda, PSI istatistiklerini veren bir kitap yayınlandı. Son dönemin iyilerinden parapsikolog Dean Radin 70 yıl boyunca yapılan binlerce deneyin sonuçlarını açıkladı. Kuşkucular elde edilen başarı oranlarının yavaş yavaş azaldıklarını söylemelerine rağmen kanıtların gösterdiği eğilim böyledir. Örneğin, Ganzfeld deneylerinde Radin´e göre ortalama %33.2 oranı maksimum % 25 şans oranın üzerindeydi. Psikokinezi deneylerinde şans barajının üzerine pek çıkılamamıştı fakat yine de önemliydi. Kısacası istatistikler açık açık Rhine Araştırma Merkezi´nde ve benzeri yerlerde ilginç birşeylerin olduğunu gösteriyordu. O zaman şu soru ortaya çıktı, bu PSI miydi? Yine Rhine´daki deneye dönüyoruz;"Ganzfeld zaferimden sonra ertesi sabah Merkez´in diğer laboratuarında yapılan bir başka deneye katıldım. Görevim koridordaki bilgisayar ekranında bir manzara resmini görmeden aklımdan geçen şeyleri tarif etmek ve yazmaktı. Sahille bütünleşen bir yarım ada çizdim fakat sonuç Mısır Çölü´ndeki yarı dairesel mezarlara dönüştü. Ortaya çıkan kum ve plan şeklinden hala memnunum. Sonra deneyin yöneten Broughton dördü tuzak olan 5 görüntüyle karalamalarımı karşılaştırdı ve kendi bilgisayarında gösterdi. Kopya yapmakta başarısızlığım için en az puanı verdi. Broughton´un müşkülpesentliğini, parapsikolojinin bilimsel bütünlüğünün kanıtı olarak ele alamazsınız. Kaldı ki ben kırılmıştım. Dün PSI´nin gerçek olduğuna, beynin gerçekte zamanı ve evrenin sınırlarını aştığına, normalüstü yeteneklere sahip olduğuma inanmıştım. İnsanoğlunun kaderi için kullanacağım yeteneğimi geliştirmek için ileriye bakıyorum. Şimdi güçlerimi yanlış anlamışım gibi görünüyordu. Genelde psişik olayları yanlış mı anladım?"
 

 

PSI ile ölümün istismarı

Birkaç sene evvel McMoneagle´la Chicago´dan bir mektup postalanmıştı. McMoneagle zarfları açmadan algılamaya başlıyordu eşi Scooter, gelen zarfı başka bir zarfın içine koyup mühürledi ve McMoneagle´e götürdü. Medyumun zarftan algıladığı görüntüler cadde ızgaraları, ünlü bir otel adı, bir Mercedes simgesi ve Avrupa damgalı tabaklardı. Ve ardından Prenses Diana kaza geçirerek yaşamını yitirdi. Acaba Prenses Diana´nın gizemli son saatlerini araştırmak mümkün müydü? McMoneagle kesin sonuçlara varabilmek için birkaç seansın daha olması gerektiğini söylüyor. Ama ne olursa olsun ve mektubu yollayan kişi tatmin olsa dahi, tünelde nelerin olduğu hiçbir zaman öğrenilemeyecek. Amaç, önceden gelen görüntüler ama anlamlar anlaşılamıyor ve hatta hiçbirşey ifade etmiyorlar."Cennetle Konuşma" adlı kitap 13 haftada 700.000 adet sattı. Yazarı James Van Praagh´a göre bu tür rastlantılar alışılmıştır. Van Praagh, Amerika´da psişik yetisi olan bir talk-show yıldızıdır. Hatta ona modası geçmiş bir medyum diyebiliriz. Bıyıklı, kısa boylu ve tıknaz bir adam olan Van Praagh, iyi bir konuşmacıdır, şehirlerarası telefon konuşması yaparcasına ölmüş insanlarla konuşuyor ve onların ailelerine konuştuklarını aktarıyor. Sevgi ve bağışlama sözcükleri arasında göz yaşlarıyla yıkanıyor. İnsanlar duygusal acılar içinde geliyorlar. Bu seanslar vicdanları rahatlatıyor ve ruhsal iyileşmenin ilerlemesine yardımcı oluyor.

 

Parapsikoloji´nin sırrı

İşin Sırrı Nerede?
Judith Orloff, bir psikiyatr, UCLA´da profesör asistanı olarak çalışıyor ve "İkinci. Görüş" adlı kitabında ve seminerlerinde kendi kendine yetmeyi anlatıyor. Orloff, sezgiye yönelik çalışmalar yapıyor. PSI´nin ruhlarla insanlar arasında bir ilişki yolu olduğunu söylüyor. "Bilgiden önce şefkat gelir." diyor. Bir kadın yeni tanıştığı erkek arkadaşı ile uyum sağlayıp, sağlayamayacağını sorduğunda Orloff kötülüğü hissetti, uyuşturucular, mahkeme salonları, sert tartışmalar görmüştü. Fakat kadın Orloff´u dinlemedi, oysa tüm söylenenler doğru çıktı. Yani Durugörü çalışmıştı. Psişik Fizik veya PSI çağdaş bilime göre var değildir. Parçacıkların ya da quantların gidip, gelebildikleri galaktik ortamda bilinmeyen ve esrarengiz bir bölgede psişik bilinmeyenin bulunduğu sır mekan olabilir. Bazı fizikçilere göre, ruhsal olayların yani PSI´nin nedeni kuant partiküllerinin özgün karakteridir. Kimse PSI´nin nasıl çalıştığı hakkında kesin bir kuram keşfedemedi.

 

PSI ile kumarda milyarlar kazanılırmı?

Las Vegas, Nevada Üniversitesi´nde kurulan Bilinçaltı Araştırma Laboratuarı´nın müdürü olan Dean Radin kuşkucuların sık sık sordukları soruya cevap veriyor; "Medyumlar neden kumar masalarını ve makinelerini iflas ettiremiyorlar?" Radin´in cevabı şöyle; "Yarı çıplak kadınlar, bedava yiyecekler, su gibi akan içki ve parlayan ışıklar sizi şaşırtmak için düzenlenmiştir. PSI koşullarını, bu ortamda oluşturmak zordur. Bunun yanında pşisik-medyumlar sayısal serilere girmekte zorlanıyorlar. Bu da piyangoları neden kazanamadıklarını açıklıyor. Gelecekten haber veren kişiler çoğu zaman yanılırlar. Fakat bazı anlar vardır ki, o anlarda PSI daha dosttur ve yararlıdır. Kısacası PSI koşulları özel ve özgündürler. Keyfe keder kullanılamazlar." Araştırmacı James Spottiswoode, sabit yıldızların hareketlerine göre hesaplanan özel zamana göre, 13 saat sonunda laboratuarlarda PSI´nin yoğunluğunun dört kat arttığını söylüyor. Ve Radin, kumarhanelerde aylık % 2´lik bir yükseliş oranını bularak dolunay dönemlerinde kazananların arttığını söyledi. Radin, dünyanın manyetik alanındaki karmaşanın azalmasıyla PSI´nin oluştuğu görüşünde. Ama değişimler o kadar önemli değil. Büyük ikramiyenin kazanılması yine şansa bağlı. Bir dolunay gecesinde 5 dolar yerine 10 dolar kazanıyorsunuz. İşte hepsi bu...

 

Parapsikoloji´de varılan nokta


Nobel ödüllü İngiliz Brian Josephson uzun süreden beri bu yönde çalışmalar yapıyor; "Einstein-Podolsky-Rosen paradoksu ile ilişkili olduğunu düşünüyoruz." diyor. Princeton PEAR laboratuarı müdürü ve Üniversite Mühendislik Bölümü eski Dekanı Robert Jahn şöyle diyor; "İlk tanım bilincin kendi çevresindeki bilgiyi yüklemesidir. İkincisi ise, zamanda ve evrende bir dalga gibi hareket eden parçacıkların içindeki bilinçtir. Fizikte bilinen örneklere göre enerji kesişen dalgalardan oluşur. Bir bilinç aynı şekilde ötekisine ulaşıp, geriye yankılanabilir ve telapatik bir zincir oluşabilir, gaipten haber verme ya da psikokinesis akıl ve nesne arasındaki senkronik bir tınlamanın sonucu olabilir." Ve Jahn sözlerini şöyle bitiriyor; "Kafalarımız bilinen evrenin dışındaki bilinç dalgalarını alabilen televizyonlar olarak düşünülebilir."

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
10 + 1 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin