Minor Arkana Kupalar

KRAL

Kart, toplumsal sorumluluk, başarı ve olgunluğu simgeler. Kupa kartları yaratıcı hayal gücünü simgeler ve başarı elde etmek için rüyalarınızı kontrol etmenizi ister. Öncelikle, kızgınlık ve şiddet gibi duyguları kontrol hatta daha da uygunu kendinizden bile gizleyerek ve hep dış bir sükuneti koruyarak, olgun, düzeyli ve saygın bir kişiliği sergilemelisiniz. Kartınız iki anlam taşır; aldatıcılık veya yaratıcılık ama her iki durumda da sorumlu olmayı bilmelisiniz. Romantik açıdan bu kart, bazen bir erkek bazen de aldatıcı bir kadın veya hükmedici bir sevgili anlamına da gelebilir. Eğer başarı istiyorsanız ve bir de emin olduğunuz amacınız varsa, hemen karizmanızı gösterin. Güç sizin için temel faktör olmalıdır, içinde tuttuğunuz gücü yerinde ve yeterince kullanmayı öğrenmelisiniz. Bir de notum var; başarının bir anlamı olduğunu iyice düşünmeli ve gerçekten ne istediğinizi bilmelisiniz. Yani size olgun olmanızı öneriyorum, 

KRALİÇE

Bu kart hayalgücünüzü, eylemlerinizi, yaratıcılığı ve toplumsal yararlarınızı ifade eder. Kart sizin dış dünyayla ve diğer insanlarla olan temel bağılarınızı gösterir. Aynı zamanda da, kişiliğinizin duygu ve hayalgücüyle olan ilişkisini temsil eder. Kartınız su gücünü simgeler, hayalgücünüzü, yönlendirerek besler ve geliştirir. Bu dönemde hayallerinize inanmalı ve yaratıcılığınıza güvenmelisiniz. Ama istek gücünüz, hayal gücününüz ve eylemle birleşmelidir. Ama eğer konu aşk ise, sevdiğinizin eylemlerine anlam verip amaçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. En önemli yöntem, onun bilinçlilikle duyguyu birleştirmesini sağlamanız olacaktır. Eğer o, istediğini biliyorsa ve erişmek için gereken adımları atacaktır. Aşkla birleşen akıl, gerçek ve sürekli birşeyler yaratacaktır. Bu noktada sorun aileniz de olabilir, eğer böyleyse kartın öz anlamını anımsayıp, bağlarınızı geliştirmeli ya da sıkılaştırmalısınız. Ama bir de işin tersi var; eğer sevdiğinize veya ailenizdeki önemli kişiye ama bu bir dost ta olabilir, yeterince güvenmiyorsanız, bilin ki onu sizden daha güçlü ve kararlı görüyorsunuz; böyle bir durumda aşk yoktur ve amaçlar değişecektir. Bence iyice oturun ve düşünün. Doğru cevabı içinizde saklıyorsunuz. 

ŞÖVALYE

Rüyalarımıza yönelik hiç bir şey yapmazsak hayallerimizin ve amaçlarımızın belirsiz olacağını kabul etmeliyiz. ve hayatımızın geri kısmıyla ilgisiz kalacağıdır. Bilinciniz gerekli ve doğal deneyimlerden wzaklaşmamalıdır, algılarınız mükemmel olmalı ve kısıtlanmamalıdır aksi halde gerçeklerden kopabilir ve anlamsız hayal ve beklentilerin içersinde kaybolabilirsiniz. Kartın size temel önerisi egodan uzak durmanızdır, yaşadığınız olaylar ve içinde bulunduğunuz ortam egonuza gerektiği anda dur diyememeniz ya da yeterince özverili olamamanızdan kaynaklanmaktadır. Siz bu karta göre, bir şövalyesiniz yani kendinizi her an eyleme hazır tutmanız gerekir, pasiflik size yasaktır ama yine bir şövalye gibi verici ve koruyucu olmalısınız. Yasak şeyleri yapma içgüdünüz ve eğilimleriniz size sorun olmaktadır, hele bir de hataları hiç yokmuş veya hiç yapmıyormuş gibi savunma durumundaysanız, durumunuz zorlaşacaktır. Bu kart sadece sizi değil, eğer varsa sevdiğiniz insanı da simgeler ve onu çekici ama içe dönük, egosu yüksek ve pasif birisi olarak tarif eder. Demek ki, yapmanız gereken şey, onun bu yönlerini düzeltmesine yardım etmek ve uyarmaktır. Size sorumluluğu hatırlatıyor ve daha enerjik ve eylemci olmanızı öneriyorum. 

UŞAK

Kartınız, ruhsal yeteneklerinizi ve duyarlılığınızı simgelemektedir. Sorumluluklardan kaçmayın ve çatışmalardan şikayetçi olmayın. En önemli sorununuz zamanlamadır yani doğru zamanda doğru işi yapmalısınız. Bunu başarmanızın en iyi yolu ise, düşüncelerinizi programlamanızdan geçmektedir. Eğer eğilimlerinizi gözlemez, izlemezseniz, düşünmeden hareket etmeyi sürdürürseniz veya yaşadıklarınız sağduyunuza temelden ters geliyorsa bilin ki, yanlış arzularınız sizi baştan çıkarmaktadırlar. Kaçınmanız gereken şey ihtiyacınızın olmadığı ve gerçekte istemediğiniz bir şeyi almaya kalkışmanızdır; tutamayacağınız sözler vermekten vazgeçin ya da gerçekte hiçbir anlamı olmayan vaatlerde bulunmayın. Kartınız çoğu insan için, ruhsal yeteneğin aniden ortaya çıkışını haber vermektedir. Bu paralelde, sevgi, hayalgücü ve neşe sizinle beraber olmalıdır. Ve unutmayın; yaşam yaşam bir gökkuşağıdır ve içinde karanlık renkler olduğu gibi mutluluk veren canlı renkler de vardır, yeter ki siz bunu farkedin. 

ONLU

Kartınız masumiyeti simgeliyor, mutluluk bekliyorsunuz aslında kartınız öz anlamda ailedeki ya da yeni kurulan bir aile ocağındaki mutluluğu ve sevgiyi belirlemektedir. Ama buna ulaşmak için sizin de yapmanız gereken şeyler vardır. Bir kere duygularınızı içinize hapsetmeyin, sevdiklerinizle kolkola girin ve ufkunuzu genişletin. Bu kartın daha sert ya da negatif anlamlı bir kartla eşleşmesi halinde, bilin ki duygularınız haddinden fazla güçlü ve hatta taşmaktadır; işte bu yakıcı ve yıkıcı olabilir. Bu durumda hatanız, mutluluğu tanımak istememeniz ve takdire değer bulmamanızdan kaynaklanmaktadır. Fakat bunu düzeltmekte zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Yapmanız gereken şeylerin başında alınganlıktan sıyrılmak, olayları abartmamak ve kendinize dürüst olmak gelmektedir. Özellikle de yakında size yapılacak olan bir sürprize doğal ve olumlu tepkiyi verdiğiniz takdirde; hiç de o kadar zor değil; eminim başaracaksınız. 

DOKUZLU

Elbette ki biliyorsunuz ki, sevinç ve neşeden sonra fiziksel mutluluğa geçeriz. Kartınız hayatla yaptığınız uzlaşmaları belirlemektedir. Güçlü bir savunmanız var; iyi huylu olan kartınız, dikkatinizi olağan zevklerinizin üzerinde toplayarak endişe ve sorunlardan kaçınabildiğinizi göstermektedir. Kendinizi yüzeysellikten kurtarmalısınız. Hiç unutmayın ki, sorunlardan veya çok uzun süren sıkıntılardan sonra muhakkak huzurlu, mutlu ya da rahat bir aldıran yeni bir dönem gelecektir. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur ve hiç aklınızdan çıkarmamanız gerekir çünkü yaşamın ve evrenin yasası, döngüsü böyledir. Kartınız size yüksek bilinçliliği vermektedir, bunu daha iyi algılamak için gerçeklerden uzaklaşmayın, sadakati elden bırakmayın ve özgürlüğe önem verin. Değerlerinizin reddedilmesine veya görmezden gelinmesine izin vermeyin. Eğer amacınıza sadık kalırsanız, iyi bir sonuca ve gerçek özgürlüğe kavuşacak, karmaşık ve baskıcı ortamlardan kolayca kurtulacaksınız. 

SEKİZLİ

Kartın doğası, yaptıklarımızdan bizi oyalayarak uzaklaştırmaya meyillidir. Bu kart, sadece mutluluk vermekle kalmayıp, bazen de ayrılma zamanının geldiğini bildirir veya dünyadan uzaklaşmayı ya da sabit bir durumu bırakmayı simgeler. Çoğu zaman, bir durumu bırakmayı reddetmek ve yanısıra da alabileceğiniz herşeyi aldığınızı bilmenize rağmen, yine de bırakmamayı ısrar edebilirsiniz aslında bu tavrınız içinde bulunduğunuz ilişkiyi de nitelendirir. İşin aslına bakarsanız, kartınız size bilinçli olduğunuzu ve doğru tepki verdiğinizi göstermektedir. Son bir olasılık da, çekingen olmamanız gerekliliğidir, yani herşeyi alma cesaretinden yoksun olmamalısınız. Aşırı ihtiyatlılık ve çekingenlik yaşamınızda bir alışkanlık haline gelmemelidir; ilişkilere, işe, projelere, aklınıza ne geliyorsa atılımda bulunmalı ve dodğal olarak zorluklar belirdiğinde, hemen kaçmayı düşünmemelisiniz. Bu kart, bazı yönlerden bir kapı görevi görür yani kısacası size atılım yapmanızı söylemekte ve bir üst kata ya da düzeye açılan kapıyı göstermektedir. Artık harekete geçip, yola çıkabilirsiniz. 

YEDİLİ

Kartınızın ön önemli ve belirgin özelliği, sorununuzun açık, net ve dolaysız şeklinde belirmesidir. Duygularınız ve hayalgücünüz size harika görüntüler üretebilirler, ama hem eyleme geçtiğinizde, hem de hayatın dış gerçeklerinde sağlam ve uyu atılmış bir temel olmadan bu inanılmaz imajlar, hayal ve anlamlarını ve de değerlerini yitirerek düşler halinde kalırlar. Kartınızın çok fazla bir anlamı ve mesajı bulunmamaktadır; size gerekeni yeterince söylemekte ve uyarmaktadır; o zaman oturup amacınızı, isteğinizi ya da sorununuzu düşünmelisiniz. Ama sakın ola ki, hayallerinizin içerikleri yüzünden anlamsız olduklarını düşünmeyin, bu bir hata olur; aksine, onları iyi anlayın ve yaşadığınız gerçeklerle karşılaştırın; ondan sonra yaşadıklarınızı anlamlandırın. Yani siz, rüyalarınızdan bir şeyler yaratma kararlılığında olmalısınız; hepsi bu kadar. 

ALTILI

İyi niyetli duyguların ve rüyaların kartı bu karttır; Kart, tatlı anılar anlamına gelir. Bazı anılar gerçekten geçmişi tam anlamıyla simgelerler. Ama şöye bir hataya düşebilirsiniz; geçmişi idealize etmeyin, gerçekleri sanal bir güvenlik ve mutluluk sisi arasından görmemelisiniz. Kaçınmanız gereken şey, annenizin, babanızın eğer varsalar abla ve ağabeyinizin sizi koruyup, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi verdiği çocukluk yıllarındaki duyguları aramamanız ve o sıcak geçmişte sıkışıp kalmamanızdır. Artık büyüdünüz ama elbette ki herkesin sığınacak bir limana veya başını yaslayacağı bir omuza ihtiyacı vardır.Bu tür bir destek size sorunlarla yüzleşmenize yardım edecek sıcak bir güvenlik duygusu verebilir ama böylesine bir teskin edici destek uyuşturucu olmamalı ve sizi eylemlerden uzaklaştırmamalıdır çünkü geçmişe yönelik saplantılar sizin şu anda yaşadığınız bir sorunla yüzleşmesine engel olabilirler ve bu nedenle de dikkatiniz dağılabilir. Kartınız aynı zamanda da manevi anlamda alma ve verme ilişkilerine dikkat etmenizi istemektedir. eyleme doğru ilerlemelisiniz, geçmişten çok geleceğe bakmalısınız. 

BEŞLİ

Bu kart, mücadeleler ve bazen de sıkıntı veren olaylarla ilgilidir. Genelde bu grup kartlar, kaybetmeye yönelik duygusal tepkileri gösterirler, bazen sıkıntılarınızı kabul etmeniz istenmektedir. Başarısızlığa uğramış olan bir mutluluk yaşamış olabilirsiniz veya bir sevgili ya da arkadaşın desteğini istiyor veya arıyorsunuz. Belki de, bir mutluluğun aniden kaybolduğunu düşünüyor ama kabul edemiyorsunuz yani demek istiyorum ki kaybı veya sıkıntıyı tam anlamıyla anlamanız geriye nelerin kaldığını da farkedememenize neden olmaktadır. Bu kart, gerçekleri ve sorumlulukları kabul etmenizi istemektedir. Yani özetle, bilinçli ve kararlı olmalısınız. Kaybı kabulu etmeniz sizi yeni başlangıçlara götürecektir ve belki de bu yeni başlangıç beklediğiniz başlangıç olacaktır, kendinizi cennetten kovulmuş gibi görüyorsunuz; ama hiç de öyle değil. Sonuçta eğer kayıpları kabul etmezseniz yanlış yollara sapabilir, desteklerinizi yitirebilir ve hatta maddi sıkıntıların arttığını görebilirsiniz. 

DÖRTLÜ

Bu kart sakin bir karttır; belli durumlarda ilgisizlikleri simgeler. Olumsuz hayal gücü denen bir kavramı da anımsatır; bu durumda herşeyi değersiz veya sıkıcı göstermemizi sağlar. Yapmaya ve incelemeye değer hiç birşeyin kalmadığını zannediyor olabilirsiniz. Eh, tabii ki bu kafada giderseniz kartınızdaki resmi bulunan dördüncü kadehin size sunduğu yeni fırsatlarI göremez ve yararlanamazsınız. Sizi çok yakında bekleyen yeni olasılıklar mutluluk ve memnunluk verecektir. Kartınızın uyarısını gözardı etmemelisiniz; şu anda herşey size aynı görünebilir; herşeye karşı ilgisiz kalabilirsiniz. Uyanacak, yeni şeyler, yeni kişiler arayacak, yeni fikirler üreteceksiniz. Hevesli olmalı ve fırsatları kesin olarak yakalamalısınız. Şans sizi bekliyor ve bir not daha; fazla zamanınız yok… 

ÜÇLÜ

Kartınız neşenin, kutlamaların ve herşeyden önemlisi yaşamın mucizesini paylaşmayı belirtmektedir. Genelde, bir kriz sona ermiş ve iyi sonuçlar vermiştir. Bu kart, iyi ve kötü tüm zamanlarda deneyimin önemini vurgulamaktadır. Evet, ümit ettiğiniz birşey gerçekleşmemiş olabilir, bir dostluk bozulmuş olabilir veya çok çok güvendiğiniz birisi size ihanet etmiş olabilir, belki de bir arkadaş grubunu kaybettiniz yahut ayrılmak zorunda kaldınız. Aslında bozulan şey, kafanızdaki algı ve eylem dengesinin değişmesidir; buna dikkat etmeli, ön yargı ve kabullerden kaçınmalı; düşünmeli ve hatta bazen kendinizi karşınızdakilerin yerine koymalısınız. Kartın bir diğer anlamı da eğer böyleyseniz; fiziksel eğlence ve duyusal zevklerde aşırıya kaçıyor olabilirsiniz. Değerlerinizi bilin, özgüveninizi arayın ve eksik buluyorsanız yeniden kazanma yoluna gidin. Dedim ya; yaşam bir mucizedir ve siz bundan yararlanmalısınız… 

İKİLİ

Bu kart, majör kartlardaki Aşıklar kartının bir bakıma bir uyarlaması olarak görülmelidir. Aşıklar kartı, olgunlaşmış cinsel ilişkilerin büyük gücünü gösterirken, bu küçük kart ise cinbel bir ilişkinin başlangıcını vurgulayabilir. Ama bu o kadar da katı ve gerekli bir kural değildir. Kartınız daha hafif bir düzeyde uzun vadeli bir birliği veya arkadaşlığı da gösterebilir. Ama pratikte, bu bir arkadaşlığın veya bir aşk ilişkisinin başlangıcı olarak da düşünülmelidir. Her durumda, bu kart, iki insanın ayrı niteliklerini ve yeteneklerini aşk aracılığıyla birleştirerek, her ikisinin hayatlarında tek başına yapabileceği bir şeyden öte bir şeyi nasıl yaratabileceğini gösterir. Karttaki aslan cinselliği, kanatlar ise Ruh´u simgeler. Aşk, bu konumda cinsel dürtü şeklinde gelecek ve daha çok anlam kazandıracaktır. Eylemle geçip, hareketli olmalı, duyguyu, duyarlılığı ve deneyimi bilmeli ve değer vermelisiniz. Eğer kartınıza eş olarak şu anda kıskançlı k ya da güvensizlik yüzünden herhangi bir şekilde ters giden bir aşk ilişkiniz veya bir ilişkiniz varsa, sonuç ilişkinin sonu anlamına da gelebilir. Başka bir olasılık ise, delicesine aşık olmaktır. Yani kısacası önünüzde iki olasılık vardır; eğer bir aşk ilişkisi içindeyseniz sona ermesi olasıdır aksi durumda ise siz çılgınca bir aşk beklemektedir. Ama dedim ya cinsellik ön planda olacaktır. 

AS

Aşkın simgesi olan bir kartı seçtiniz; Kartın açık anlamı, mutluluk ve aşk zamanının geldiği ve aşka değer verilmesinin gereğidir. Kartınızın resmi Kutsal Kadeh’tir; Tarot geleneklerine yani Kadeh simgesinin anlamına göre, sizi ayakta tutan şey görünür bulunduğunuz ortamdaki görünür ve bilinir mertliğiniz veya ahlaki temelleriniz değil, asıl içinizde saklı olan niyet ve güdülerdir. Bazen çok iyi niyetli ve dürüst olsanız dahi, çevrenizdekiler size uyum sağlayamadıkları için işler umduğunuz gibi gitmeyecek ve siz farklı hatta yalnış anlaşılacaksınız, hatırlatırım ki; kendi koydunuz yasalar, geçerli ahlak düzeni ve toplumsal etkenler tarafından zorlanabilir hatta dönüştürebilirler. O zaman da yapmanız gereken tek şey; durumu olduğu gibi kabullenmek ve ille de ne kadar iyi, dürüst ve sevecen olduğunuzu kanıtlama çabalarından vazgeçmektir. Kartınızın simgesi olan aşk ve elbette ki tüm yaşam, elle tutulamaz, çok zorlandığınız ve gerektiği anda kabul kabul edilebilir. Önceki kartlarda negatif sonuçlar veya açıklamalar dinlediyseniz, kartınızın anlamı mutsuzluk şekline de dönüşebilir; o zaman yapmanız gereken şey bellidir; önce sakinleşecek ve şiddetli tepkiler göstermekten vazgeçeceksiniz çünkü bu durumda mutsuzluluğun sizden kaynaklandığı zannedilecek ve daha çok mutsuz olacaksınız.

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
2 + 11 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin