Minor Arkana Yıldızlar

KRAL

Siz bu karta göre, cömert ve yeterince cesursunuz. Ama yaşamış olduğunuz bir acı veya olay nedeniyle sabırsız ve şüpheci olabilirsiniz. Şimdi, artık rahatlayıp, yaşamın tadına varmalı ve yaşamınızı temize çıkarmalısınız.

Fakat bunun bir diğer anlamı da, doğaya olan bir yakınlık şeklinde de olabilir. Kartınızdaki çicek ve üzüm resimleri bunu simgelerken aynı zamanda da yaşamın size iyi davrandığını belirtmektedirler; o zaman siz de yaşamın tadını çıkartmalısınız. Kartınız, doğal eylemleri, yapılanları, toplumsal mevkiyi, başarıları simgelerken, içinizdeki ruhsal özgürlüğü de temsil eder. Belki bir ikilem içindesiniz; yani bir tarafta başarılı, saygın, neşeli ve sakin, birazda varlıklı bir kişilik; öte yanda da gergin, gerilimli veya korkulusunuz. Ama bu zıtlık belli bir düzeyde yaşanıyorsa geçerlidir. Yaşamın tüm boyutlarını bir bütün olarak tüm çelişkilere rağmen ve zıtlıkları da algılamanız kaydıyla kabullenmeli, tadını çıkarmalı ve her şeyi dolu dolu yaşamalısınız. 

KRALİÇE

Kartınız, dünyaya olan sevginizi, bütünlüğü ve birliği temsil eder. Karttaki tavşan resmi, sadece cinsel verimliliği değil, yaşamın ruhsal verimliliğini de temsil eder. Kartınız tüm yorumlarda sadece size kendine güvenme niteliği vermektedir. Saklı güçlerinizi yönlendirirken, onların günlük yaşama akmasına izin vermelisiniz. Yaptığınız ve yapacağınız işlere karşı duyacağınız sorumluluk sizin gerçek niteliklerinizi ortaya çıkarır. Sorumlu ve çalışkan olmalı, kolay kolay şikayet etmemelisiniz. Daha basit, arınmış ve kolaylaştırıcı olmanızda yarar var. Yaşamsal gücün kaynağını ve anlamını gözden kaybetmemelisiniz. Kartınızın size mesajı yaşam gücünüzün daha da uygunu sizi mutlu eden veya edebilecek olan etkenlerin gerçek kaynağını ya da kimselerin yerlerini bulmalısınız. 

ŞÖVALYE

Kartınızın temel anlamı kesin sorumluluktur. Kartınızdaki olası kişilik yani siz sorumlu, çalışkan olmalı, ne durumda olursanız olsun şikayetçi olmamalısınız. Aynen bir şövalyenin atının üzerinde dimdik durması gibi siz de koşullar zor olsa da ayakta durmak zorundasınız. Gözlerinizi hedefe dikin, zihninizi amacınıza kilitleyin; sizi hiçbirşey yıldırmamalı. Gücünüzü yitirir ve yaşamın anlamını unutursanız mutsuzluğunuz sıradan insanların mutsuzluğundan iki kat fazla olacaktır. Kendinizi amacınıza adamalı ve hiçbirşeyin size engel olmasına izin vermeyeceksiniz. Bir diğer anlamda kartınız bilincinizi uyandırmanızın şart olduğunu ima etmektedir, bunun en iyi göstergesi de yaşadıklarınızı değerlendirirken abartmamanızdır. Aksi halde arzularınızı gerçekleştiremezsiniz, zayıflayan istek enerjisi sizi sonunda zayıf düşürür ve bunalıma sürükler. Yakın bir süreç içinde maddi bir kriz yaşayabilirsiniz, geçecektir ama eğer başa dönersek, bilin ki krizin tek nedeni sorumluluklarını tam olarak yerinize getirmemenizdir. Şimdi bir kez daha düşünün... 

UŞAK

Bu çok kısa anlamlı bir karttır; onun için bu okuma uzun sürmeyecektir; Önce bugüne kadar aldığınız yaşamsal dersleri hatırlamalı, yinelemeli ve hatta eksikleri tamamlamalısınız. Aslında kartınız belli şeylerin dışında yani kalıplaşmış ve rutine dönüşmüş olay ya da etken kişilerin dışında kalan diğer şeylere pek ilgi duymayan bir öğrenciyi temsil eder. Bu kartın sizden istediği ilham kaynaklarınızı uyandırmanız ve oradan alacağınız esinleri yaşamınızda kullanmanızdır. Gerçek dersi anımsamalı, işinizi iyi bilmeli ve hatta yaşamdan bir burs istemeli ve almalısınız. Ama buradaki öğrenci kavramı bir simge işlevini görür; Kartınız, sizden cazibeli ve katılımcı olmanızı, amacınızın önündeki sahte ve değersiz pohpohlamalara ve ödüllere kanmamanızı, tümüyle amaca konsantre olup doğrudan yönelmenizi istemektedir. 

ONLU

Küçük Arkana dediğimiz Tarot kartlarının, en sembolik ve en derin anlamı olan bu kart, size olağan veya sıradan şeylerdeki görülmeyen, gizli deneyimlere açılan kapıyı gösterir. Bu kart ev hayatıyla ilgilidir, iyi kurulmuş evi, iyi bir yaşamı, dünyada güvenli ve rahat bir konumu temsil eder. Ama, kartla ilgili kişiler, rahatlığı doğru bir şeymiş gibi kabul ederler; aşırı güvenlik size sıkıcı veya boğucu gelebilir. Belki de ailenizin fertlerinin birbirleriyle yeterince iletişim kurmadıklarını düşünüyorsunuz. Kartınız sihirli işaretlerle doludur, örneğin on yıldız, Hayat Ağacı´nı oluşturur, bu sizin yaşamınızdır; yani günlük yaşamınızın karmaşıklığa dönüşmesini önlemelisiniz. Herkese karşı nazik davranın. Kimden uzaklaşabileceğinizi hiç bir zaman bilemezsiniz. Tüm sağlam gerçeklik, günlük yaşamınız, doğruymuş gibi kabul ettiğimiz düşünceleriniz, hatta sizi meşgul eden dertler ve ızdıraplar, büyümemizle ve toplumda bize verilen rolleri oynadığımız bir oyundur. Kısacası bu sihirli kart, güncel yaşamımızdaki küçük sıkıntılarınızı evrensel facialara dönüştürmemenizi, sanal acıları arttırmamanızı size söylemektedir. Sonuçta bilin ki, gerçekten gösterilen her çaba ödülünü alacak ve sonuçta siz beklediğiniz, umduğunuz sonuçları elde etmeye hak kazanacaksınız. 

DOKUZLU

Kartınız, başarıyı ve bunun bir kişinin hayatındaki anlamıyla ilgilidir. Zekanızı iyi kullanmalı ve iyi şeylerin farkında olmalısınız. Bilinçlilik, özellikle bilinçli olmanız, yaşamınızdaki önemli olan şeyleri ve hangi hedeflerin hangi çabaları gerektirdiğini ayırdetme yeteneğinizi kullanırsanız, bu kartın temel anlamlarından birisine ulaşabilirsiniz. Bu kart başarı anlamına da gelir ama sadece maddi yararlar için değil. Ayrıca, sizin doğru seçimler yapmanız, belli bir güven anlamına da gelecektir. Kartınızdaki Yıldızlar verimli ve canlı olan bir hayatı simgelerler. Şöyle bir geriye bakıp doğru şeyi yapıp yapmadığınızı görmeniz gerekiyor. Vaatler ve seçimler demiştik; bu sözcüklerin üzerinde ciddiyetle durmalısınız. Yaşamınızı istediğiniz hale getirmek istiyorsanız, doğal olmalı, düşüncesiz davranışlardan vazgeçmelisiniz. Çok fedakarlık yapıyor olabilir veya öyle zannedebilirsiniz, belkI de kişisel anlamda yeterince kendinizi geliştirmiyorsunuz. Bunu bir düşünün… 

SEKİZLİ

Başarıya giden yolda, hatta sıradan ve olağan şeylerdeki değerin bilincine varmakla değil, daha çok bu şeylerin değerini anlamanız gerekir. Kart size disiplini hem de yeteneği getiren eğitimi gösterir. Fiziksel, sanatsal veya ruhsal olsun yaptığınız iş, kişi sadece sonucu düşünüyorsanız, başarıya ulaşamazsınız. Çoğu sanatçı veya ünlü gibi sadece ünlü veya zengin olmayı yani şöyle veya böyle başarıyı düşünüyorsanız işiniz zordur; yani işin kendisiyle de ilgilenmemiz gerekir. Kendi standartlarınızı ve içgüdülerinizi ne kadar izlerseniz izleyin veya kendi gelişmenizi ne kadar çok araştırırsak araştırın, yaptığınız iş, çevrenize yarar getirmiyorsa, hiçbir anlam ifade etmez. Bu kısa anlamlı kart özetle sizden uyanmanızı, elinizdeki ve özünüzdeki değerleri bilmenizi ve başarı için gerekli olan doğru yolu bulmanızı istemektedir ve yakında da ilginç bir fırsatla karşılaşacak ve bu önerim adına sınanacaksınız. 

YEDİLİ

Bu kartla görüntüden öte, ödüllere geçiyoruz. Kartlarınız, yaşamakta olduğunuz bir gelişimi ya da gelişmeleri gösterir. Anlamlı bir iş yapıyor olmalısınız, maddi yararlardan çok daha fazla şeyler vermektesiniz ama bu sizi geliştirmekte. Tamamlanan ya da tamamladığınızı düşündüğünüz şeylere geri dönüp memnunlukla bakabiliyor musunuz? Yani içiniz rahat mı? Eksik kalan ya da tamamlanmış veya yeterli bir sonuca ulaşmamış neler var? Ve acaba bunların kaçını ya da en azından birisini yeniden gözden geçirebilir misiniz? Bu kart, çevrenizde varolan herşeyin (insanlar arasındaki ilişkiler dahil) kendi başına gelişebileceği ve artık sizin tehlikelerden uzaklaşabilmeyi öğrenebildiğinizi gösterir. Doğal olarak, böyle bir durumda elinizdekileri en iyi şekilde kullanma konumundasınız. Bence artık öğrendiniz ve şimdi bir soluk alın ve sorun neyse üzerine hemen gidin. 

ALTILI

Bu kart hemen hemen tüm destenin en karmaşık kartlarındandır. Genel anlamda kartınız yüzeysel olarak, paylaşma, cömertlik, hayırseverlik düşüncelerini betimler. Ama, kart bazı ortamlarda bir kişinin diğerine hükmettiği bir ilişki anlamına da gelir. Eğer bu tür bir ilişki içindeyseniz, ilişki dış görünüşte sağlamdır çünkü uyumlu bir görünüm vardır. Bu durumda ilişkideki taraflardan birisi hükmetmek isterken diğeri, hükmedilmek ister. Oysa gerçekte, hükmedilen kişi genelde ilişkiyi teşvik edendir, hatta hükmeden kişi rolünü değiştirmek istediğinde bile, hükmedilen konumunu korumakta ısrar edecektir. Acaba böyle bir durumda mısınız? Bazen bu kart, bir kişiyi veya sizi değil de, ekonomik veya başka türlü bir durumu da belirtir. Aslında, baskı altında olduğunuzu farketmiş olup ama buna rağmen sahip olduğunuz güvenceyi tehlikeye atmak istemiyor da olabilirsiniz. Ortada çarpıtılmış bir ilişki de olabilir eğer durumunuz böyleyse, sıkıntı bir süre daha devam edecektir. Duygusal açıdan kartınız size, duygularınızı sakladığınızı söylemektedir. Belki de güçlü duyguların dışa vurulması sizi utandırıyor ve korkuyorsunuz. Karşılığını alabileceğiniz şeyleri vermelisiniz. Birine ihtiyacı olduğu ve kullanabileceği şeyleri bilinçli olarak vermeniz için, hem kendinizi çok iyi tanımanız, hem de genelde insan psikolojisinin bilincine varmış olmanız gerekir. Özveri ve verme seviyesine gerçekten ulaşmalısınız; Düşebileceğiniz en büyük hata herkesi anladığınızı ve ne istediklerini bildiğinizi sanmanız olacaktır; gerçekte siz kendi ihtiyaçlarınızı ve korkularınızı yansıtıyor olabilirsiniz. Bir düşünün derim… 

BEŞLİ

Bu kart kesin problemi belirler. Gerçek bir durumda hangi anlamın doğru olduğunu ve bunu kesin olarak nasıl bileceğimizi gösterir. Aynı zamanda, olayın çok farklı yönlere nasıl dönebileceğini de gösterir. Çatışmalar olabilir; maddi dertler gündeme gelmiş olabilir. Örnek olarak daha önce benzer ama çok daha ağır zorlukları yaşamış insanları arayın, dinleyin, öğrenin; çok önemli bilgiler edinebilirsiniz. Bu kart eğer böyle bir durum söz konusuysa, birbirlerini destekleyen iki insanın aşkını da gösterebilir. Zorluluk belki sizi beraber tutan başlıca etkenlerden biri olabilir, maddi dertler birlikteliğinizi zorlayabilir ama aslında değişiklikten korkuyor olabilirsiniz. İnsanlar herşeye alışabilirler ama sizin yapmanız gereken değişiklik yapmanıza yararlı olacak fırsatları genelde görmemenizdir; hatta belki de farkında olmadan, problemlerinizin çözülmesini daha da zorlaştırıyorsunuz. Şimdi daha geniş düşünmeli ve elde etmiş olduğunuz bilgileri göözden geçirmelisiniz; kartınız sorunun kendisi demiştim ve yineliyorum; sorununuz gerçekte nedir? 

DÖRTLÜ

Kartınızda belli bir oranda tutuculuk, maddi rahatlıklara ve güvenliğe bağımlılık görünüyor, çünkü bu kart sabitliği simgeler. Aslında kartınız, gelecekte ortaya çıkabilecek herhangi bir ekonomik (veya diğer) soruna karşı tedbir almanız gerektiğini önermektedir. Daha sonra, temeldeki duygusal/ruhsal enerjiniz incelenmekte; belki de yeterince gayretli ve enerjik değilsiniz ya da kendinizi izole ettiniz, gerekenleri yeterince doğru zamanda ve yerde yapamıyorsunuz. Ama önce kendinizi korumalısınız. Egoizm sizi bir yere kadar koruyacaktır,ne kadar bencil olmaya çalışsak da, aslında hayata karşı hep savunmasız kalırız. Bu kart bir bencillik imajını vurgular ama acaba bazen olduğu gibi gereken şey bencillik midir? Bunu siz cevaplayın. Genelde sorununuz pasif gözlemci olmanızdan kaynaklanıyor ve daha yaratıcı olmanız gerekiyor. Yeni yöntemler, yeni destekler düşünün ve yeni arayışlara girin… Eminim, uzun sürmeyeceke ve çok beklemeyeceksiniz… 

ÜÇLÜ

Burada, konumuz çalışsanız da, çalışmasanız da iş konusu ama eğer öğrenciyseniz o zaman konumuz eğitim. önününüzdeki dönem sıkı çalışmalara ve dönüşecektir. Gerçek dünyaya ve gerçekten kendi ihtiyaçlarınıza yönelik kesin planlarınız var mı? Bunun muhakkak yapmalısınız ama kartınız sizi yanıltabilir yani yanılabileceğinizi belirtmektedir. Demek istiyorum ki, daha akılcı ve mantıklı planlar yapmalısınız çünkü anlaşıldığı kadarıyla şu ana kadar yaptıklarınız size yeterince yararlı olamamış. Kartınız, gerçek işi vurguluyor ama ayrıca, kişiliğinizin daha da gelişmiş olmasını da istemektedir. İşte size doğru yol; pratik iş, bilinçle ve vaat vermeden yapıldığında, kişiliğinizin gelişmesinde bir araç işlevini görebilir, bu tür gelişmeler işinize yarayacaktır. Bu kart size çok şey söylemeyecektir ama önemli şeyler söylemektedir, formül bellidir; çok çalışmak, iyi planlamak ve uygulamak; hepsi bu kadar ama yanısıra da kendinizi geliştirecek vakti de bulmak zorundasınız… 

İKİLİ

Kartınız genelde, mutluluğu ama kalıcı olmayan bir mutluluğu göstermektedir. Gerçekten de, karttaki hokkabaz imajında denge kavramını görürüz. Bazen, bu kart, size herşeyi aynı anda havada bırakıp yaşamla oynamak anlamına gelir. Yani yaşamın tadını çıkarmak, iyi vakit geçirmek demektir. Demek istiyorum ki, kartınız, olağan zevklerin içinde gizli olan büyüyü simgelemektedir. Bazı insanlar gibi siz de, gelişimin sadece ciddi anlamda meydana geldiğine inanıyorsanız bu kart size yanıldığınızı söylüyor ve yaşamın tadını çıkarmanızı öneriyor. Koşullar maddi veya manevi ya da her ikisi, kısacası ne olursa olsun yeterince eğlenmeli, neşelenmeli ve yaşamı sevmenize ve de bu sayede daha doğru adımlar atabileceğinize inanmalısınız. Dikkat edin diyorum gereken dozu ve önemi verdiğiniz sürece, zevk ve eğlence, size birçok şey öğretebilir ve de öğretecektir. 

AS

İşte size basit ama zengin kart; seçtiğiniz kart doğayı, zenginliği, güven ve neşe dolu bir hayatı simgelemektedir. Bu sadece maddi anlamda bir zenginliği değil aynı zamanda manevi anlamda da bir zenginliği belirtir. Kendinizi çok enerjik hissedebilirsiniz. Daha önceden yapmağı planladığınız ancak bir türlü adım atmaya cesaret edemediğiniz birçok işe başlayabilirsiniz. Bu arada doğayla başbaşa olabileceğiniz bir tatile çıkabilirsiniz. Bu sizin için iyi bir dinlenme dönemi olabilir. Neden olmasın?

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
3 + 1 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin