Minor Arkana Kılıçlar

KRAL

Kılıç Kral yetkiyi, gücü ve yargıyı temsil eder. Ama aslında, gerçekliği vurgularken; esrarengizliğin ve anlaşılmazlığın varlığını da size anımsatır. Yaşamı gözlemlemeyi seviyorsunuz ama bir sorununuz var; peşin hükümlü olmamalı ve önyargıların tümünden kaçınmalısınız. Kılıçlar´ın Kralı sizden ilkelerin uygulanmasını ister. Soyut düşüncelerden kaçınmalı ve dünyada yapılması gereken kaçınılmaz ve gerçekçi eylemlerden uzak kalmamalısınız. Güç ya da kararlılık veya emin olmak, size üstünlük kompleksi vermesin ve kibirden uzak durun. Bir koca veya bir sevgiliyseniz bu daha önemli olacaktır. Kart Adalet´i de çağrıştırır yani sizden adil olmanızı ister. Şu anda zor durumda olabilirsiniz, eğer böyleyse nedeni kendinizde yani içinde bulunduğunuz olgunluk düzeyinde arayacaksınız. Cevap tektir; Gurur ve kibirden uzak durun; işte hepsi bu kadar… 

KRALİÇE

Kartınız yani Kılıçların Kraliçesi hem üzüntü, hem de bilgelik tecrübelerini, ve özellikle de onların arasındaki bağlantıyı simgeler. Acıyı tecrübe edip (ki kart bazen dulluğu da simgeler), cesaretli olmalı, onama ve dürüstlükle yüzleşmelisiniz sonra, o, bilgeliğe kavuşmuştur. Bu kartın sahibi, yani siz zihninizin kılıcını, karmaşıklık, kuşku ve korkudan kurtulmak için kullanmalısınız, Kartınız genel anlamda, güçsüz kadınların genelde erkeklerin eylemlerinden zarar görmeleri anlamında, kadınları simgeler. Kendi kişiliğinizde, üzüntüyü kontrol etmeli veya cesaretiniz kısıtlanmamalı. Kraliçe kartınız aynı zamanda da, sizden üzüntüye dayanmanızı, aşırı önem vermemenizi ve çevrenizdeki iyi şeyleri görmemezlikten gelerek hayatı olduğundan daha kötü görmemenizi istemektedir. Çevrenizde kötülük düşünen ya da size sorunlar oluşturmaktan hoşlanan birisi olabilir; uyanık olmalısınız. Kötü huyluluk, dar görüşlülük veya bağnazlık size yasaktır çünkü bu durumda söz konusu etkiler size iki misli dönecektir. Gerçekçi ama daha önemlisi kendinize karşı kesin dürüst olun… 

ŞÖVALYE

Siz cesur, yetenekli ve güçlüsünüz ama, aynı zamanda da çılgın ve hatta tutuculuğa meyilli olabilirsiniz. Kartınız Şövalye hiçbir sınır tanımaz ama buna rağmen, kartınız yani siz, uzun bir mücadeleye nasıl devam edeceğininizi bazen bilemezsiniz. Düşmanlarınızı ve yaşamsal sorunlarınızı kontrolü altına almak istiyorsunuz ama bunun için ve uzunca bir bekleyiş gerekli ve ortada ilerleme gerektiren bir durum var; ortamı gerçekten iyi idare etmelisiniz. Cesaretiniz, yeteneğiniz ve tüm sorunları yüklenmeye hazır olmanız iyi birşey ama sakın içinizdeki güçlü inancı ve masumiyeti kaybetmeyin. Çünkü, aslında, hayatın daha büyük zorluklarıyla yüzleşmeyi ve onların çözülmesi gerektiğini biliyorsunuz. Birçok yönden, tüm enerjinizi dışarıya yöneltin. Bu sizi bazen sinirli yapabilir. Kontrollu olun ve asla dikkatsiz ve ölçüsüz olmayın. Son sözümüz sınırlarınızı iyi bilmenizdir… 

UŞAK

Kartınız biraz dolaysız yanie doğrudan çatışmalarla ilgili. Ama siz çatışmalarla yüzleşmektense, onların üstüne geçmeyi yeterli buluyorsunuz. Çatışmaları çözmek veya muhalefetle karşılaşmaktansa olaylardan kopuyorsunuz. Bazen bu durum, gerçek bir yaklaşım gerektiren bir yaklaşımsa, çok yararlıdır. Ama daha zor bir problem söz konusuysa, kendinizi korumanız zorlaşır. İhtiyat iyidir ama bazen varolan veya depolamış olduğunuz enerjiyi yitirmenize de neden olabilir. Yaşamı ve yaşamınızın içinde önemli yerleri olan insanları gözlemlemekten vazgeçmeyin. Ama yine anımsatıyorum; bunu yaparken aşırı ihtiyattan ya da tedbirlere boğulmaktan kaçının; tedbir güdüsü deliliğe dönüşmemeli sonra herkesi düşman görürsünüz. Bir diğer uyarım “Ben bunları aştım, bunlarla artık ilgilenmem gerekmiyor.” saplantısından kurtulmanızdır. Kılıç kartlarda hep görülen; cesaret ve iyimserlik sizin temel gereksinmeniz olacaktır. 

ONLU

Biraz karamsar ve hatta mahzunsunuz. Ama kartınız, acı ve şiddeti temsil etmez. Kartınız, problemlerin kendilerinden çok, problemlere karşı sizin tepkinizi simgeler. Kaçınmanız gereken tavırlar ve görüşler; “hiçkimse benim kadar acı çekmedi´” veya “hayatım söndü” şeklinde olmamalıdır. Hiç unutmayın ki, birgün muhakkak gökyüzü açılır; kara bulutlar yerlerini güneş ışığına bırakır yani kısacası durum göründüğü kadar kötü değildir. Devamlı olmayan bir başarı olabilir ama bu bir avantaj olarak da görülebilir. betimler. Bu düşünce, bir durum değiştiğinde problemlerin ancak bir süre daha sürebileceğini ima eder. Bununla beraber, siz, şimdi, ihtiyacınıza bağlı olarak ya fiziksel ya da zihinsel ama gerçek bir değişiklik yaparak bu süreçten faydalanmalısınız. Böylece durumunuz olduğunun tersine dönmeyecektir. 

DOKUZLU

Bu kart, derin üzüntü sonucunda ortaya çıkan zihinsel acının resmidir. Kart bazen acıyı ve dağılma anını gösterir. Ama dokuz adet kılıç size saplanmayacak üstünüzde havada asılı olarak duracaktır. Am genelde, kart çoğu zaman sizi değil de, çok yakınınızdaki sevdiğimiz bir kişiyi de kastedebilir. Gerçekte bu kartta aşk ve aşk acısı vardır ve acınıza anlam verir. Biraz da sizden tüm üzüntüleri kendi üzerinize almamanızı ister. Acaba acıdan kurtulmanın bir yolunu bulabilir miyiz? İşte size cevap; acı ne kadar çok olursa olsun, sonuçta hayatımızın her dakikasını sonsuza dek seve seve tekrarlayabiliriz. Kimse bunu reddedemez. Kaçınmanız gereken şeyler; tutukluluk, şüphe, kuşku, korku ve utançtır. Bunlar, yüzleşmeye cesaret edemediklerinizdir. İçe atılan kızgınlık bunalıma ve sonra da şüpheye yol açar. Ve şüphe kolaylıkla kendi kendinden şüphe etmeye ve utanca yol açar. Mantıksal olarak, utanmanız için hiçbir neden olmadığını bilirseniz ve gerçekte, sizinle alay edip size eziyet edenlerin utanması gerektiğini anlarsanız, hiçbir sorununuz kalmayacaktır. 

SEKİZLİ

Kartınıza göre üzerinizde, baskıcı düşünceler, benzer durumlarda olan diğer insanlardan uzak durma tavrı var. Kartınız çok ilginçtir çünkü size bir zaafınızı anlatır yani kendi çaresizliğinize inanarak, moralinizi bozduğunuzu size haber verir oysa durumunuz aslında böyle değildir. Kartınız özel bir bilinçliliğe açılan bir kapı işlevini görür. Onunla birleştiğinizde, çoğu insanın zihinsel olarak tanıdığı (çelişkilerin çelişkisi) ama gerçekten kabul etmediğiniz yanlışlarınızı farkedersiniz. Hiçbir zaman ´işte gerçek burada; işin doğrusu bu´ demeyin, bilgisizliğin farkına varmanız gerçek bilgiye atılan adımın ilkidir ama genelde en zorudur. Kart size, baskı dolu bir durumdan kurtulmanız gerektiğini ve herşeyi mümkün olduğu kadar açıkça görmeniz gerektiğini söylüyor. Ya diğer insanlardan yardım toplamayı başaramıyorsunuz veya istemediğiniz için, kendi başınıza hareket ediyorsunuz. İletişim sorununuz da var, bu bir nasihat arama olabilir. Ama nasihatlar ne kadar değerli olursa olsun, kişinin dinlemeye ve yardım aramaya olan gönüllülüğü de o denli önemlidir. Bu kart, size bir tarotçuya, astroloğa veya terapiste ya da sadece arkadaşlara danışma gibi, yardım bulma eylemini kastedebilir. 

YEDİLİ

Burada, problemlere karşı eyleme geçme olayını görürüz. Bazen, bu kart, yapmanız gereken bir eylemi, hatta, size karşı olanların etkisini azaltan bir enerjiyi temsil edebilir. Yapmanız gereken şey iyi bir planlamadır. Çözüme gitmeyen veya çözüm getirmeyen amaçsız eylemlere kalkışmamalısınız. Çevrenizdeki insanlardan yardım almak zorundasınız ama daha önce yardım almayı gerekli görmelisiniz. Kendi başınıza hareket etmeyin. Kartınız, genelde, gerekli ve geçerli hiçbir neden olmadan amaçlarınızı gizlemenin bir hata olduğunu size duyurmaktadır. Ya da sorunlarınız hakkında, bir öğüt almalısınız ama öğüt siz gerçekten istediğiniz ve inandığınız takdirde yararlıdır; iş olsun diye kimseye danışmayın. Size, bir astrolog veya terapist ya da güvenilir bir dost yardımcı olabilir; danışmaktan hiç çekinmeyin. Sonuç olarak kartınız, size gerekli olanı yani danışmanın gereklilliğini söylemektedir. 

ALTILI

Genelde dertlerimizi beraberimizde taşırız yani bir anlamda dertlerimizle ne olursa olsun bir noktadan sonra uyum sağlarız; böyle bir durumda olaylar sizi zorlamayacak veya ezmeyecektir. Kart, dolaysız bir problemi ya da içinde bulunduğunuz durumu kastedebilir. Daha derin anlamda kartın anlamına bakacak olursak, uzun süreli bir üzüntü söz konusu olabilir ama bu acı sizin bir parçanız haline gelmemeli yani kendiniz ile üzüntü arasına bir mesafe koymalısınız. İçinde bulunduğunuz ortamın, bir geçiş dönemI olduğunu unutmamalısınız. Eğer hiçbir şeyin kesin sonuçlara ulaşmadığı bir ortamın içindeyseniz, bilin ki herşey mümkündür. Sakin kalmalı ve enerjinizi ve fırsatları boşa harcamamalısınız. Eğer tatmin etmeyen, baskıcı bir ilişki içindeyseniz, taraflardan birisi birşey yapmaya karar verene kadar olay, yıllarca devam edebilir. Demek ki yapmanız gereken şey; içinde bulunduğunuz durumu ya da sorunu kronik bir hale getirmemek ve kesin sonuca doğru giden yolu görebilmek için bir adım atmaktır. 

BEŞLİ

Kartınız, en zor kartlardan biridir ve hatta bazılarına göre Tarot kartlarının heyecanlandırıcı olarak tanımlanmasına neden olmaktadır. Kartınız genel anlamda, yaşamınızın bu döneminde çok gerekli bir deneyim için yaşamanız gereken gerçekliği ifade eder. Bu tür kartlar çatışmaları gösterirler. Bazen, kartınızın anlamı , dikkatinizin ön planda olan bir kişinin üzerinde toplanması gereğidir. Bir savaşı kaybedebilir veya bir konuda kötü bir sonuca ulaşmış olabilirsiniz fakat sonuç ne olursa olsun utanç duygusundan kaçınmalı ve zayıflık göstermemelisiniz. Ve kesin olarak belirtiyorum eğer şu anda birine, bir olaya veya en zorlandığınız konuda katı, sert ve kızgın bir tutumla savaş açacak veya davranacaksanız bundan vazgeçin. Daha sonra deneyebilirsiniz. Bu, atlatılması zor bir durumdur. 

DÖRTLÜ

Bu kart, sabit olmakla ilgilidir; belki anlamı durgunluk veya hatta sadece geri çekilmedir. Kartınız gerekli geri çekilmeyi gösterir. Duygusal tepkilerinizi bastırarak, kendinizi farklı bir konuma taşımayın. Bir diğer anlamda saklanmayın. Bununla beraber, eğer amacınız saklanmak değil de yitirdiğiniz gücü telafi etmekse, o zaman geri çekilmeniz iyileşmeyi de sağlayabilir ama bundan emin olmalısınız. Bunu bir yaranın iyileşmesi için gerekli olan nekahat dönemine benzetebilirsiniz. Bu kart, kazanmak için daha iyi bir fırsatI bekleme anlamına da gelir. Öyleyse, iyice bir düşünmeli, olayları, sözleri izlemeli ve uygun fırsatı ya da ortamı beklemelisiniz. Kartınız sonuç olarak, tedbiri simgelemektedir. 

ÜÇLÜ

Kartınız üzüntüyü ve kalp kırıklığını simgeler. Bununla beraber, belli bir sakinliği de yanısıra getirir. Eğer şu anda varsa, gerçek üzüntüye sadece bir şekilde cevap verebiliriz yani acıyı kalbimize gömmeli, onu kabul etmeli ve aşmalı yani ötesine geçmelisiniz. Ama acıyı kendimizden uzaklaştırmamalıyız yani nedenleri unutmamalı, dersleri anımsamalı, herhangi bir şekilde yeniden bir cesaret ve sevgi bulana kadar anıları ruhumuzun derinliklerinde saklamalıyız. İlk önceleri, üzüntüye karşı neşe ve arkadaşlık oluşturma çabalarına girebilirsiniz ama bundan önce bir dönüşümü gerçekten kabul etmelisiniz. Kabul etmek, sevgiyi, acıyı, hayatın bir kucaklaması olan neşeli anılara dönüştürebilir. Kabul etmekle mücadele ederseniz, iyileşme süreciniz engellenebliir. Belki olaylar fazla acı veriyor gibi görünebilir ama yaşadıklarınızı uzağa itebilir, arpacı kumrusu gibi düşünmeyebilir ve hatırlatan şeylerden kaçınabiliriz. Öyleyse, yapmanız gereken şey önce kabullenmek, sonra da sorunları zihinsel olarak uzaklaştırmak ve sonuçta karmaşadan kurtulmaktır. 

İKİLİ

Sorunları idare etmenin bir yöntemi de, herşeyi duygusal bir çitin ötesine itmektir. Bu mantıkla hiçbir şeyin bize yaklaşmasına izin vermezsek, bizi hiçbir şey incitemez. Bu kart genelde seçimi ifade eder ama bir seçim yapmak istemiyorsunuz. Dengeniz, kızgınlık ve korku nedeniyle bozuulmuş gibi; Duygularınızı içinizde tutmamalı ve hissettiklerinizi ifade etmelisiniz. Sorununuz bir kişiden kaynaklanıyorsa, onunla açıkça konuşmalı ve duygularınızın bir tablosunu çizmelisiniz. Duygularınıza yeterince konsantre olmanız gerekir; gereksiz ve yararsız savunmalardan, kızgınlık ve hatta isterilerden kaçının, vaz geçin. Bu kart bazılarınız dengesizlik demektir; eğer durumunuz böyleyse çevreden yardım almalı ve herşeyi paylaşmaya başlamalısınız. 

AS

Kılıç As kartı bizi gerçek öze yani zihine geri götürür. Bilgece davranır, hayalleri ve kısıtlamaları geçip, hayatın içinde var olan ruhsal gerçekliğe doğru gitmelisiniz. Gerçeği bulmak için sevgiye ihtiyacınız olduğunu hemen anımsayın. Çoğu kişi, sadece duygularımızın, gerçek kişiliğimizi ifade ettiğini ve duygusal tepkilerin, tek başına, bizi gerçeğe yönelteceğini zanneder. Ama, genelde, duygularımız abartılı, bencil veya kendi isteklerine düşkündür. Ama ne istek ne de zihin tek başına gerçek bilinçliliği size getiremez. Hem gerçekçi, hem de bilinçli olursanız çözüme kolay ulaşacaksınız. Aralın bulacaksınız çünkü gerçek önünüzdedir. Gerçek kavramı size dünyevi tecrübeler için de gereklidir. Kartınız tek kelimeyle gerçeği simgeler ve sizden gerçeği bilmenizi ve kabullenmenizi ister. Başka bir yorumla bu kart, en uç hallerde duygusal gücü yani hem aşkı, hem de nefreti temsil eder. Duygularınız, hayatı derinden tecrübe etmemizi sağlayan birer armağandır, ama duygularınızı idrak etmeli ve doğru yönlendirmelisiniz. Kesin ve net bir gerçeklik kavramına sahip olmazsanız, bilinciniz duygular tarafından yaratılan hataların tuzağına düşebilir. Problemleriniz abartılı olur; güzel ve iyi şeyler dahil olmak üzere, herşey gerçekte olduğundan çok daha önemli gözükür. Bu tür durumlarda, kartınız size, kendinizi tutup dengeli bir gerçeklik kavramına kavuşmaya çalışmanızı önermektedir.

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
3 + 1 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin