Duyudışı Algı (DDA) hakkında merak ettikleriniz

Duyudışı algı hakkında

İnanılmaz Sonuçlar Hayal Değil

Zıt görüşteki dalgayı oluşturan bilimciler Duyu Dışı Algı tekniğine kuşkuyla bakarlarken, ortaya çıkan izleri şaşırtıcı ve zihin karıştırıcı bulurlarken, uzay ve zamanın uygun gözüken davranışlarında eksiklikler olduğunu öne sürüyorlar. Elektromanyetik ve çekimsel güçlerdeki değişimler öngörülenlerden uzaktı ve bilim kurgu filmleri dışında asla zaman içinde geriye dönüşü sağlayan gizemli bir artış yoktu. Oysa ileri sürülen Duyu Dışı Algı verileri iki kıta arasında düşünce alışverişinin, aynı salona açılan iki ayrı kapıdan geçmek kadar kolay olduğu yönündeydi. Görünen örnekler bize algılardaki değişkenliklerin ve idrak etmenin çok sayıda olduğu çizgisindeler. En garip ya da nadir bir sonuç, Targ tarafından açıklanmıştı ve 1975´de Burbank Polisi´nden Komiser Pat Price´ın uzak görüşüyle ilgiliydi. Price´la yapılan deneylerin birisinde, bir hedef yer seçilmişti, burası Palo Alto´da Rinconada Park´da bir yüzme havuzu tesisiydi ve Price burayı hiç görmeden aynen tarif etmişti. Fakat daha sonra bir fark görüldü; Price´ın tarif ettiği büyük su depoları yoktu.

 

Geçmişi gören Price

60 yıl Öncesini Görmüştü...
Targ, 20 yıl boyunca bu olayı tartıştı ve sonunda 1995´de yani Price´ın ölümünden çok sonra inanılmaz bir birşey keşfetti. Palo Alto Kenti´nin 1913 yılındaki Yıllık Raporu´nu bulmuştu, raporda 1913 yılında belediye tarafından Rinconada Park´a su depolarının yapıldıkları yazıyordu ve o yıldan kalan ve söz konusu iki su deposunu gösteren bir de fotoğraf vardı. Kısacası, Price 60 yıl sonra bu depolardan söz etmişti ama depoların ortadan kaldırılmasının üzerinden yıllar geçmişti yani Price geçmişi görmüştü. Kuşkucular hemen ortaya çıktılar ve yorumları hedef aldılar yani yorumlar yakıştırmaydı. Fakat bu kez başarılı olamadılar, bunun yerine uyumsuzlukların çok sayıda görüldüğü başka örneklere yönelerek, demogojiye yöneldiler.

 

Öngörü ve Jessica Utts

1995´de CIA´in yayınladığı rapor tüm geçmişi kapsıyor ve her tür sonucu açıklıyordu. California Üniversitesi´nden İstatistik Prof. Jessica Utts, şöyle diyordu; "Standartları kullanırken bilimin öteki alanlarına da başvurursunuz ancak bundan sonra ruhsal fonksiyonelliğin varolduğu sunucuna varılabilir." Buna karşın Oregon Üniversitesi´nden psikolog Prof. Ray Hyman yayınladığı raporda, Utts´u onaylıyor ama sonraki adımların ne olduğunu soruyordu. Utts´un çalışmalarında gelecekteki araştırmalar için gerekecek fonun ne olabileceği önerilmeli veya tahmin edilebilmeliydi çünkü bu öneriler günümüzdeki hastalıklı bütçe anlayışında yararlı olabilirdi. May´ın çalışmalarında ise çok başarılı fotoğrafik sonuçlar vardı ve verilere göre kontrollu uzaktan görü oranı % 15´in üzerindeydi. Bu oran ilgili bilimciler için yeterlidir daha başarılı oranlar beklentilerin üzerindedir ve öngörülemezler, derece derece yükselerek daha zekice algılanabilir ve kabul edilebilir sonuçlara ulaşabilirler.
 

Yeni yorum gönder

CAPTCHA
Bu soru sayfayı dolduranın bir otomatik program olmaması için düzenlenmiştir.
5 + 1 =
Sorunun cevabini yazin. Orn: 1+3 icin 4 yazin